Aktywność fizyczna: pies zmienia wszystko!

0
242

Od dawna zdajemy sobie sprawę, że towarzystwo psa ma znaczny wpływ na aktywność fizyczną. Korzyści widoczne są szczególnie w przypadku seniorów.

Tym razem temat wzięli pod lupę amerykańsko-angielscy naukowcy. Zebrali seniorów żyjących z psami oraz samotnie i starannie stworzyli dwie grupy (zachowując zgodność w masie ciała, stanie zdrowia, sytuacji socjalnej i ekonomicznej, miejscu zamieszkania etc.)

Trzy razy do roku, przez tydzień aktywność badanych była rejestrowana poprzez czujniki activPAL zamocowane na udzie. Pozwoliło to na bardzo dokładne śledzenie całej serii parametrów: czas spędzony na siedząco, na stojąco, długość i rytm marszu, ilość kroków…

Co wykazała analiza? Dwa podstawowe wnioski:

• towarzystwo psa podniosło czas marszu o średnio 22 min dziennie, co daje 2760 dodatkowych kroków o umiarkowanej prędkości każdego dnia

• właściciele psów rzadziej przyjmują pozycję siedzącą, nie zauważono jednak znaczącej różnicy w czasie przeznaczonym na odpoczynek.

Wyliczenie dodatkowych kroków pozwoliło stwierdzić dlaczego właściciele psów stanowią większość (87%) wśród osób uprawiających 150 min aktywności fizycznej tygodniowo. Tylko 47% osób nie posiadających psa przestrzega tego zalecenia. Autorzy badania twierdzą, że wyniki właścicieli psów były porównywalne z tymi u osób 10 lat młodszych!

Krótko mówiąc, dla seniorów (ale nie tylko!) – towarzystwo psa przynosi konkretne korzyści zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.

Seniorze, jeśli nie masz w domu zwierzaka – możesz go zaadoptować. Wybierz się do najbliższego schroniska, w którym znajdziesz mnóstwo wspaniałych zwierząt, które potrzebują twojego ciepła i uwagi. Skorzystasz na tym zarówno ty, jak i twój pupil.

If you are a coffee drinker, have a cup or two, and you can stash can you help me with my homework an iced coffee in your locker to have during the break