Imbir jest coraz częściej stosowany przez wielu z nas. Świeży lub suszony i zmielony korzeń, swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w kuchni i poprawia smak niektórych potraw. Dodaje się go przede wszystkim do herbaty (w postaci świeżej), kawy (w formie suchej) oraz do pikantnych dań.

Imbir zawiera mnóstwo składników odżywczych pochodzenia roślinnego, co sprawia, że wspiera nasze zdrowie. Jest pełny witamin (C, B1, B2), minerałów (wapń, fosfor, żelazo, potas) oraz olejków eterycznych. Charakteryzuje się także sporym potencjałem antyoksydacyjnym. Jego właściwości przeciwzapalne mają istotne znaczenie w przypadku raka jelita grubego. Do nowotworu tego narządu przyczynia się m.in. zapalenie okrężnicy. Dlatego imbir powinien być obecny w codziennej diecie każdego człowieka.

Dietetycy radzą, by spożywać go w postaci świeżej, ponieważ tak można dostarczyć swojemu organizmowi największą porcję korzystnych składników. W aptekach dostępne są kapsułki zawierające imbir, ale nie są tak zdrowe, jak świeży korzeń. W ciągu dnia trzeba zjeść co najmniej 4 gramy imbiru, żeby skorzystać z jego właściwości. 

Włączenie do diety samego korzenia, nie uchroni nas przed nowotworem. Imbir wspomaga działanie właściwej diety i nie jest jedynym produktem, który powinien być obecny w codziennym schemacie żywienia, by służyć profilaktyce raka jelita grubego.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram