Jak pokazują ostatnie badania CBOS-u, z internetu regularnie korzysta dwie trzecie dorosłych Polaków. Niestety, ciągle bardzo mało wśród nich jest seniorów.

Wśród osób powyżej 55. roku życia, z internetu korzysta mniej niż połowa, wśród najstarszych (65 lat i więcej) – jedna czwarta i zależy to w znacznym stopniu od poziomu wykształcenia.

Aktywność internetowa seniorów

Skala aktywności, które badani podejmują w sieci, pozostaje stabilna. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć prowadzenie rozmów przez komunikatory i czaty, czytanie prasy, oglądanie filmów, a także robienie zakupów i korzystanie z bankowości elektronicznej. Coraz większa liczba seniorów jest również obecna w mediach społecznościowych, przy czym chętniej korzystają oni z Twittera, jak z Facebooka.

W komputerze czy na telefonie?

W ostatnich latach zwraca uwagę dynamiczny wzrost popularności internetu mobilnego: z roku na rok coraz więcej osób korzysta z sieci bezprzewodowo, używając do tego urządzeń mobilnych. 98% użytkowników korzysta z internetu w domu. Użytkowników jest wyraźnie więcej w miastach, zwłaszcza dużych, niż na wsi, niemniej również na wsi stanowią oni przeważającą część mieszkańców. Można dodać, że pod względem odsetka internautów in plus, wyróżnia się południowo-zachodni region kraju (województwo dolnośląskie i opolskie – 71%).

Największym ograniczeniem dla seniorów okazują się nowoczesne technologie. Kampania #terazsenior oraz #smartinternet Fundacji tak dla zdrowia oraz portalu www.senior24H.pl, ma na względzie zniwelowanie trudności związanych z opanowaniem sprzętu typu smart oraz internetu.

Starsze osoby z dystansem podchodzą do nowości, ale coraz bardziej otwierają się na ich obsługę, zdając sobie sprawę, jak ważne jest umiejętne wykorzystanie aplikacji takich jak Skype do oglądania swoich bliskich na żywo, nawet codziennie, jak Facebook oraz Instagram – do śledzenia przygód swoich wnuków, jak również wyszukiwarki do poszukiwania, np. pasjonatów brydża, czy generowania oszczędności poprzez zakupy online.

Nasza misja

Nie chodzi nam o przeniesienie życia do wirtualnej rzeczywistości – wręcz przeciwnie – jesteśmy przekonani, że wspólny czas przed komputerem, czy smartphonem pomoże nawiązać więź międzypokoleniową oraz umożliwi jeszcze bogatsze skorzystanie z atrakcji dnia codziennego. Jesteśmy otoczeni przez urządzenia elektroniczne – biletomaty, ZUS, poczta, karty płatnicze, niezbędność telefonu do rejestracji, np. wizyty u lekarza i nikogo nie trzeba już przekonywać, że są to udogodnienia.

W coraz większej ilości domów seniorów można znaleźć laptopy, komputery, wielu z nich gra w pasjansa czy szachy online, wysyła maile, prowadzi rozmowy poprzez zestawy głośnomówiące, chce poznawać nowych ludzi, ciągle dowiadywać się nowych rzeczy, być na bieżąco. 

Do współpracy zapraszamy wszystkich wolontariuszy gotowych pomóc w edukacji osób starszych – zapraszamy do rejestracji na  https://www.senior24h.pl/przylacz-sie-do-kampanii/ zakładka Przyłącz się! oraz poprzez FB Senior24H.pl.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram