Zaniki pamięci związane z wiekiem zawsze budzą niepokój, gdyż kojarzą się z chorobą Alzheimera. Bywa, że nawet w młodym wieku nie jesteś w stu procentach zadowoleni z naszych możliwości pamięciowych.

Krótko i długotrwała, pamięć również potrzebuje pielęgnacji. Jak możemy o nią zadbać?

Sen: bezcenny skarb dla naszej pamięci

Spać i dobrze się wysypiać to klucz do satysfakcjonującej pamięci. Wiele badań wykazało, że sen gra istotna rolę w umacnianiu pamięci. Na przykład po wykonaniu danego zadania, podczas snu w naszym mózgu aktywują się obszary tej właśnie czynności dotyczące. Natomiast niedostateczny wypoczynek zmniejsza możliwości pamięciowe naszego umysłu. Zatem, bez względu na wiek – wysypiajmy się!

Odżywianie: antyoksydanty, by lepiej pamiętać

Zdrowe odżywianie to zdecydowanie jeden z najskuteczniejszych sposobów w walce ze starzeniem się organizmu, w tym mózgu i pamięci. Dbajmy o to, by nasz jadłospis był urozmaicony, pełen owoców i warzyw zawierających potrzebne przeciwutleniacze. Zwróćmy uwagę na fioletowe owoce i zielone warzywa, które są szczególnie bogate w elementy niezbędne do zatrzymania młodości, także umysłowej na dłużej.

Ćwiczenia fizyczne: 20 minut dla pamięci

Przeprowadzone niedawno badania pokazały, że praktykując 20 minut aktywności fizycznej dziennie można zaradzić łagodnym problemom z pamięcią. Uwaga, nie możemy tu niestety mówić o pierwszych oznakach poważnych chorób np. Alzheimera, ale o drobnych, codziennych niedomaganiach. Po pół roku codziennych 20-to minutowych ćwiczeń fizycznych (np. energiczny marsz) seniorzy zauważyli zmniejszenie lub zanik swoich problemów z pamięcią. Korzyści utrzymywały się nawet rok po zaprzestaniu tej aktywności.

Customers, allowing users to search for https://trymobilespy.com/ troubleshooting information, and call, chat or email with apple support staff
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram